Održana četvrta ovogodišnja sednica Saveza za imovinu i investicije

Četvrta ovogodišnja sednica NALED-ovog Saveza za imovinu i investicije održana je u utorak, 1. decembra, a veliki broj članova i ovoga puta diskutovao je o interesantnim temama. 

Na dnevnom reda sednice Miloš Bjelanović, načelnik drugostepenog odeljenja RGZ-a, predstavio je novine u radu RGZ u postupku odlučivanja o upisu, a posebno o radu drugostepenog odeljenja RGZ-a, ističući da je od februara ove godine vraćanje na ponovni postupak prvostepenom organu moguće samo jednom, dok ako se predmet ponovo nađe po žalbi kod drugostepenog organa, on nema više mogućnost vraćanja predmeta prvostepenom organu nego sam mora da donese meritornu odluku o upisu što značajno skraćuje rokove odlučivanja.

Takođe, Bjelanović je napomenuo da se sada mnogo češće primenjuje institut spajanja postupaka što je propisano članom 35. st. 3 Zakona o postupku upisa u katastar, kada na istoj nepokretnosti postoje prethodno nerešeni zahtevi. Ovom prilikom, sa članovima NALED-ovog Saveza razgovarao je i o posebnoj vrsti predbeležbe - predbeležba objekta u izgradnji, i o problemima koji trenutno opterećuju ovaj institut, koji nije u potpunosti zaživeo u praksi jer nadležni organi ne dostavljaju redovno dokumentaciju katastru na upis predbeležbe.

Na sednici je istaknuto i da od sledeće godine na snagu stupaju važne novine u postupcima pred Republičkim geodetskim zavodom – zahtevi za upis u katastar više neće moći da se podnose u papiru dok će svim zainteresovanim strankama biti omogućeno da rešenja katastra primaju u eSanduče koje mogu da otvore na portalu eUprave. Od 2021. godine građani će sa katastrom moći da komuniciraju isključivo preko tzv. profesionalnih korisnika (advokata, geodetskih organizacija i dr).

Članovi su se dotakli i teme konverzije, gde su se složili da konverzija blokira ulaganja i da je država zbog toga izgubila i više nego kompanije. S druge strane, privreda je pored nerealizovanih investicija i novih radnih mesta, na gubitku i zbog činjenice da nešto što su već kupili i platili u trenutku kada konverzija nije ni bila moguća, sada moraju ponovo da plate, a u postojeću imovinu ne mogu da ulažu jer im je zabranjena gradnja i teže mogu da je prodaju zbog nerešene konverzije čime to zemljište gubi na vrednosti.

Ovom prilikom, članovima su predstavljeni i najnoviji rezultati Ankete o zakonjenju, koji ukazuju vrlo interesantne podatke: prosečan broj radnika koji radi na poslovima ozakonjenja po JLS (jedinici lokalne samouprave) iznosi 7 radnika, prosečan broj aktivnih predmeta ozakonjenja po JLS jeste 6926 predmeta, prosečan broj rešenih predmeta na mesečnom nivou iznosi 24, odnosno na godišnjem nivou 288 predmeta, što pokazuje da je postojeće predmete ovom dinamikom i sa ovim brojem zaposlenih moguće rešiti za oko 24 godine, iako zakon propisuje rok za rešavanje svih predmeta 2023. godinu.

Predsedništo Saveza kooptiralo je novog člana u predsedništvo u skladu sa Poslovnikom o radu Saveza, pa je ispred Agencije za privredne registre za potpredsednika Saveza izabrana Tanja Vukotić Marinković.   

Članice Saveza novoj Vladi već su uputile niz inicijativa među kojima su i predlozi za unapređenje bezbednosti radnika na gradilištima, implementacija elektronskih menica, donošenja zakona koji bi uredio oblast obnovljivih izvora energije i unapređenje odredbi Zakona o bezbednosi i zdravlju na radu.

 

Održana četvrta ovogodišnja sednica Saveza za imovinu i investicije

Povezani Sadržaji

Stranica

Savez za imovinu i investicije

Savez za imovinu i investicije, kao stručno radno telo NALED-a, osnovan je krajem maja 2018. godine pod nazivom Savez za imovinu i...Pročitaj više
Vesti

Treća sednica Saveza za imovinu i urbanizam

26.09.2019

Formirana fokus grupa za pitanja na temu konverzije zemljišta...Pročitaj vest

Ova stranica koristi kolačiće kako bismo vam obezbedili najbolje korisničko iskustvo. Ukoliko nastavite da pretražujete stranicu, pristajete na korišćenje kolačića.

NASTAVITE SAZNAJTE VIŠE