Smart City rešenja u Finskoj

Procenjuje se da će, na globalnom nivou, smart city rešenja koja se primene u 75 najvećih pametnih gradova za pet godina javnoj upravi uštedeti više od pet milijardi dolara, dok bi uštede za privredu trebalo da dostignu 14 milijardi, a za građane čak 27 milijardi dolara – rečeno je da današnjem međunarodnom seminaru “Pametni gradovi – iskustva Finske“ u rezidenciji ambasadora Finske.

- Finska je jedna od vodećih zemalja u Evropi u razvoju koncepta pametnih gradova, a Helsinki se svrstava među pet najnaprednijih gradova u svetu po predanosti administracije u pronalaženju rešenja pametnih gradova. Helsinki ima ambiciozne ciljeve da postane najfunkcionalniji grad na svetu i da postane karbon neutralan do 2035, a rešenja pametnih gradova će doprineti ovom cilju – rekao je ambasador Finske u Srbiji Perti Ikonen.

Na seminaru, koji su organizovali Ambasada Finske i NALED, predstavljena su iskustva finskih pametnih gradova koji teže da stvore održivu i ekološku infrastrukturu i rešenja koja će na najbolji način zadovljiti potrebe građana.

- Ulaganja gradova u smart tehnologije beleže kontinuirani rast, a za lokalne samouprave u Srbiji veoma je važno da prate svetske trendove jer su uštede višestruko veće od investicija. Automatizovanim sistemom za prikupljanje otpada Helsinski će biti u prilici da smanji korišćenje đubretarskih kamiona za čak 90% i zbog rešenja poput ovih, Finsku u Srbiji prepoznajemo kao lidera u primeni pametnih rešenja za upravljanje otpadom, ali i u domenu unapređenja transporta i energetike - rekao je Željko Tomić, predsednik Saveza za e-upravu u NALED-u.

Učesnici seminara imali su priliku da čuju o eksperimentalnom “pametnom” kvartu Kalasatama, u kojem se testiraju nova „smart city“ rešenja i koja, između ostalog, treba da doprinesu da do 2035. Helsinki dostigne neutralni karbonski otisak. Reči je bilo i o finskoj praksi „platforma šest gradova“, koji zajedno rade na uvođenju pametnih rešenja. Iako pojedinačno manji, u ovih 6 gradova zajedno živi 30% stanovništva Finske, a ovakav model udruživanja predstavljen je jer bi mogao da pomogne i srpskim gradovima da lakše primenjuju pametna rešenja. Učesnici seminara zaključili su da je "otvaranje" podataka na lokalnom i nacionalnom nivou najvažniji prvi korak, jer bi ovi podaci omogućili sprovođenje inicijalnih "smart city" projekata bey velikih ulaganja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bismo vam obezbedili najbolje korisničko iskustvo. Ukoliko nastavite da pretražujete stranicu, pristajete na korišćenje kolačića.

NASTAVITE SAZNAJTE VIŠE