Donator: Evropska unija
Partneri: Grad Subotica, Opštine Vladislavci, Gorjani i Strizivojna
Korisnici: Primarni korisnici - lokalne vlasti I opšta javnost kao direktni korisnici projektnih objekata i infrastrukture. Sekundarni korisnici - lokalna preduzeća koja obezbeđuju EE opremu i usluge. Finalni korisnici - lokalne zajednice obuhvaćenih teritorija.
Period realizacije: jun 2024 - februar 2026. godine
Manje od 10% ukupno korišćene energije dolazi iz obnovljivih izvora u Hrvatskoj i Srbiji. Nedostatak finansijskih sredstava i opšteg znanja o procedurama na energetskom tržištu glavni su razlozi zbog kojih male lokalne opštine ne ulažu više u energetski efikasna rešenja. Javnost, posebno u manjim zajednicama, često nije uključena u procese informisanja i donošenja odluka, te stoga ne donosi odluke o individualnom doprinosu energetski efikasnim ulaganjima u svojoj zajednici. Opštine u Hrvatskoj (Vladislavci, Gorjani i Strizivojna) i grad Subotica iz Srbije prepoznali su značaj uspostavljanja energetski efikasne infrastrukture koja će smanjiti emisiju CO2 i doprineti globalnim naporima u borbi protiv klimatskih promena i prelasku na obnovljive izvore energije. NALED, kao jedan od partnera na projektu, ima dugogodišnje iskustvo u zagovaranju i razvoju regulatornog okvira, stvaranju preporuka za unapređenje i saradnji sa privatnim i jadnim sektorom, uz mrežu članova i partnera na lokalnom i regionalnom nivou. NALED će doprineti specifičnom cilju projekta kroz zajednički razvoj konceptualnog modela za energetski efikasne zajednice za 2 odabrane ruralne zajednice u pograničnom regionu, jednu u Srbiji i jednu u Hrvatskoj.
Ciljevi i rezultati:
Ovaj projekat ima za cilj zajedničko pripremanje i razvijanje konceptualnog modela i implementaciju pilot akcije za kreiranje energetski efikasnih zajednica u prekograničnom regionu. U projekat će biti uključeni svi relevantni akteri, s naglaskom na uključivanje lokalnih stanovnika kroz kampanje za podizanje svesti, primere dobre prakse i pilot akcije. Projekat će edukovati ciljane grupe o konceptu energetskih zajednica, održivim energetskim praksama i povećanju otpornosti zajednica.
Koncept model EE zajednice obuhvatiće konkretne korake za uspostavljanje i operacionalizaciju najefikasnijeg oblika EE zajednice, uzimajući u obzir specifične uslove i EE potencijal date zajednice. Kao takvo, rešenje može biti preuzeto i replicirano na skoro svaku lokalnu samoupravu u prekograničnom region.
Ovo rešenje će preuzeti vodeći partner – Grad Subotica. U dokumentu Akcioni plan Strategije održive energije i klime. Usvajanje AP će dovesti do formiranja EE zajednica na osnovu razvijenog koncepta modela za EE zajednice i pilotiranog solarnog B2B solarnog kalkulatora.
Glavni rezultati ovog projekta su konceptualni modeli i pilot akcije za uspostavljanje energetski efikasnih zajednica u ruralnim područjima prekograničnog regiona, podržani razvojem zajedničkih malih investicionih EE rešenja kao primera dobre prakse. Projekat je podeljen u dva radna paketa: Razvoj koncepta energetskih zajednica i pilot modela za ruralne zajednice u prekograničnom regionu i Investicije u EE infrastrukturu.
Ključne aktivnosti:
06.12.2024
Udruživanja austrijskih građana u energetske zajednice omogućava im ...Pročitaj vest19.07.2024
Previsoke temperature u julu rezultat su klimatskih promena, ali mogu biti i...Pročitaj vest30.04.2025
Kao deo projekta prekogranične saradnje između Srbije i Hrvatske, ...Pročitaj vest31.03.2025
U okviru projekta ENGAGE održana su tri okrugla stola pod nazivom „Šta nam donose energetske zajednice?“ u Gorjanima,...Pročitaj vestOva stranica koristi kolačiće kako bismo vam obezbedili najbolje korisničko iskustvo. Ukoliko nastavite da pretražujete stranicu, pristajete na korišćenje kolačića.
NASTAVITE SAZNAJTE VIŠE