Osnovan Klub gradova i opština sa povoljnim poslovnim okruženjem

Gradonačelnici i predsednici 25 lokalnih samouprava iz Srbije potpisali su danas svečanu povelju o osnivanju Kluba opština i gradova sa povoljnim poslovnim okruženjem (BFC klub) i obavezali da će udruženim snagama raditi na unapređenju uslova poslovanja na lokalu. 

Reč je o lokalnim samoupravama, koje su uspešnim prolaskom kroz program Certifikacije opština s povoljnim poslovnim okruženjem u jugoistočnoj Evropi (BFC SEE) stekle potvrdu da pružaju usluge po najvišim međunarodnim standardima. U BFC klubu su i gradovi i opštine koji su trenutno u procesu certifikacije, a još sedam se opredelilo da uđe u proces i pristupi novom, sedmom radnom telu NALED-a.

Članovi BFC kluba biće Niš, Kragujevac, Novi Sad, Loznica, Čačak, Kraljevo, Stara Pazova, Pećinci, Ruma, Leskovac, Zrenjanin, Požarevac, Lapovo, Ćuprija, Šabac, Paraćin, Inđija, Mionica, Velika Plana, Zaječar, Bor, Subotica, Sombor, Užice i Valjevo. Prva predsedavajuća platformom za dijalog najuspešnijih samouprava sa državom, privredom i međunarodnom zajednicom biće gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski. 

- Ciljevi BFC kluba biće unapređenje zakonskog okvira za lokalni razvoj, primena najviših međunarodnih standarda povoljnog poslovnog okruženja, optimizacija procedura i digitalizacija usluga za građane i privredu, razmena najboljih praksi u radu gradova i opština i promocija investicija i preduzetništva. Iza osnivanja BFC Kluba stoji jednostavna, ali važna filozofija: gradovi i opštine koji su lideri razvoja zaslužuju poseban tretman od države i svih institucija, da bi još snažnije predvodili razvoj naše zemlje. U isto vreme, lideri u razvoju imaju obavezu da razmenjuju svoja iskustva i međusobno i sa opštinama koje zaostaju u razvoju, da bi i drugima pomogli da učestvuju u benefitima ekonomskog rasta – rekla je Sotirovski.

Imovinsko-pravna pitanja nad nepokretnostima jedan su od problema koji najviše opterećuju lokalne samouprave zbog čega je gost prve sednice BFC kluba bio direktor Republičkog geodetskog zavoda Borko Drašković sa kojim je diskutovano o rešenjima za unapređenje saradnje lokalnih službi i katastra. U fokusu BFC kluba biće i decentralizacija naplate poreza na prenos apsolutnih prava, definisanje zajedničke metofologije za obračun lokalnih nameta, nova radna mesta u industrijama koje stvaraju veliku dodatu vrednost, jačanje eUprave, uključivanje novih opština u BFC SEE program i dr.

Izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović podsetila je da je sprovođenje BFC programa počelo u Srbiji 2007. i do 2012. u njemu je učestvovalo više od 50 gradova i opština. Od 2012. BFC prerasta u regionalni program i sprovodi se i u Hrvatskoj, BiH, Severnoj Makedoniji i Crnoj Gori. Do 2020. kroz BFC SEE program prošlo je 29 samouprava iz Srbije od čega je 12 uspešno certifikovano (Ruma, Pirot, Leskovac, Stara Pazova, Pančevo, Novi Sad, Šabac, Sombor, Pećinci, Ćuprija, Požarevac, Čačak), dok je devet u procesu certifikacije ili recertifikacije (Niš, Subotica, Sombor, Užice, Bor, Velika Plana, Paraćin, Raška i Gornji Milanovac).

BFC SEE je jedinstveni program u jugoistočnoj Evropi koji lokalnim samouprava nudi smernice za unapređenje kvaliteta usluga i informacija za postojeću privredu i potencijalne ulagače, koji na osnovu BFC kriterijuma mogu da mere lokalne uslove poslovanja u pet zemalja. Tom prilikom, opštine i gradovi moraju da ispune 10 kriterijuma, među kojima i postojanje strategije razvoja, efikasne Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj i Privrednog saveta, odgovarajuće infrastrukture, efikasnih usluga i dr. 

Ova stranica koristi kolačiće kako bismo vam obezbedili najbolje korisničko iskustvo. Ukoliko nastavite da pretražujete stranicu, pristajete na korišćenje kolačića.

NASTAVITE SAZNAJTE VIŠE