[K1] Vrednost bezgotovinskih transakcija u 2021. dostigla iznos od 5 milijardi evra

Za razliku od Švedske, Finske, Kanade i Francuske, Nemačke ili Japana, u Srbiji je keš i dalje dominantno sredstvo plaćanja. Uprkos tome, pomaka ima - u 2021. u našoj zemlji zabeleženo je 62 miliona kartičnih plaćanja više nego u 2020. godini.

-Iako Srbija kasni za zapadnoevropskim zemljama u pogledu broja transakcija ili broja POS terminala po broju stanovnika, u našoj zemlji prisutan je intenzivan rast u poslednje vreme. Samo u 2021. godini, ukupan promet iznosio je oko 5 milijardi evra, što je u odnosu na period od pre pet godina, kada je isti donosio samo 2 milijarde, fantastičan rezultat - izjavio je za televiziju K1 Marko Danon, šef Jedinice za konkurentnost u NALED-u.

Kako je objasnio, ne samo u Srbiji, nego i u svetu, beleži se nezaustavljiv trend u upotrebi bezgotovinskih instrumenata plaćanja. Njemu doprinose i tehnologija, tehnološke invovacije i globalizacija, ali zasigurno i eskalacija pandemije. Očekuje se da broj pojedinačnih bezgotovinskih transakcija raste za 20% na godišnjem nivou u narednih pet godina.

-Ovde je reč o jednom sveobuhvatnom trendu koji se ne može preokrenuti, već samo može postati navika svih nas. Rast bezgotovinskih plaćanja naročito može biti od koristi građanima, ali i privredi i državi. Konkretno, za državu je važno ono što mi u NALED-u najviše ističemo, a to je borba protiv sive ekonomije - gotovina je zapravo valuta sive ekonomije. Kada je reč o trgovcima, ovaj način plaćanja obezbediće veće mogućnosti za prodaju – dodao je Danon.

Prema njegovim rečima, u okviru nedavno lansirane Incijative za bezgotovinsko plaćanje, zajedničkog projekta GIZ-a, kompanija MasterCard i Visa, koji sprovodi NALED u saradnji sa Ministarstvom finansija, cilj je da se promovišu svi oblici bezgotovinskog plaćanja. Iako su kartice najčešće korišćeni instrumenti, prisutna su i instant plaćanja Narodne Banke Srbije, mobilne aplikacije i brojni drugi oblici.

U okviru trogodišnjeg projekta biće obezbeđeno 25.000 besplatnih POS terminala za koje će moći da apliciraju preduzetnici, vlasnici malih i mikro preduzeća, kao i državne instucije koje do sada nisu koristile ovaj vid plaćanja.

Ostatak gostovanja pogledajte u nastavku.


Ova stranica koristi kolačiće kako bismo vam obezbedili najbolje korisničko iskustvo. Ukoliko nastavite da pretražujete stranicu, pristajete na korišćenje kolačića.

NASTAVITE SAZNAJTE VIŠE