Pokrenuta Nacionalna inicijativa za bezgotovinsko plaćanje –  podrška za 25.000 malih biznisa i institucije

Ministar finansija Siniša Mali i predstavnici Nemačke razvojne saradnje (GIZ), NALED-a, i kompanija VISA i Mastercard potpisali su danas u Ministarstvu finansija sporazum o saradnji kojim je zvanično lansirana Nacionalna inicijativa za bezgotovinsko plaćanje, projekat podrške malim trgovcima i institucijama da modernizuju svoje poslovanje i omoguće građanima bolji i sigurniji način plaćanja – karticom ili mobilnim telefonom – u radnjama, ugostiteljskim objektima, i na šalterima širom Srbije.   

Inicijativom je, između ostalog, predviđena podrška izradi i sprovođenju novog Nacionalnog programa za suzbijanje sive ekonomije, edukacija i jačanje svesti građana i privrede o mogućnostima bezgotovinskog plaćanja i prednostima u odnosu na keš, razmena iskustava sa zemljama regiona i sveta, a okosnica projekta je razvoj prihvatne infrastrukture u malim i srednjim preduzećima i na šalterima institucija. Kroz poseban program subvencija, planirano je uvođenje do 25.000 POS terminala na prodajnim mestima na kojima do sad nije bilo moguće platiti karticom, uz snižene trgovačke naknade u trajanju od godinu dana.  

- Bezgotovinsko plaćanje, uz eFiskalizaciju i eFakture, predstavlja jedan od tri stuba razvoja transparentne ekonomije i fer konkurencije, i to je ono što želimo da podržimo kroz ovu inicijativu i novi Nacionalni program za suzbijanje sive ekonomije koji pripremamo za period 2021-2025. Jedan od prvih ciljeva je da pomognemo malim biznisima da pređu na novi sistem fiskalizacije i prvi put uvedu bezgotovinska plaćanja uz subvencije za nabavku „2 u 1“ uređaja koji u isto vreme služe i kao fiskalna kasa i POS – izjavio je ministar Mali.

Nacionalna inicijativa za bezgotovinsko plaćanje je višegodišnji projekat koji su pokrenuli GIZ, Mastercard i Visa, u saradnji sa NALED-om i Ministarstvom finansija, pod okriljem develoPPP programa nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj.

- DeveloPPP program povezuje javni i privatni sektor u realizaciji projekata od značaja za celokupnu zajednicu, poput ove inicijative koja doprinosi borbi protiv sive ekonomije i većoj finansijskoj inkluziji u Srbiji. U njenom sprovođenju GIZ će se voditi principom „Da niko ne bude izostavljen“ kako bismo obezbedili pozitivan efekat razvoja bezgotovinskih plaćanja na osetljive društvene grupe. Takođe, inicijativa je otvorena za sve zainteresovane organizacije i kompanije iz bankarskog, ICT i drugih sektora, koje žele da doprinesu izgradnji bezgotovinskog društva i ostvarenju ciljeva Agende 2030 - rekla je direktorka GIZ Srbija Daniela Funke. 

Nacionalna inicijativa inspirisana je sličnim programom u Poljskoj gde je za više od tri godine uvedeno 430.000 novih POS terminala odnosno gotovo 40% od postojećih 1,1 milion. Terminale je dobilo 303.000 trgovaca tako da je broj onih koji prihvataju bezgotovinsko plaćanje sada povećan na više od 490.000.

- Projektom želimo da podržimo razvoj svih vidova bezgotovinskih plaćanja u Srbiji bilo da je reč o karticama, instant plaćanjima skeniranjem QR koda, onlajn i mobilnom bankarstvu i plaćanjima „nove generacije“. Cilj nam je da malim trgovcima spustimo troškove, a građanima obezbedimo mogućnost izbora kako će kupovati ili plaćati usluge. Sa dodatnih 25.000 POS lokacija planiramo da povećamo raspoloživu infrastrukturu za gotovo četvrtinu. Iako sada imamo gotovo 110.000 aktivnih POS terminala, treba imati u vidu da je to i dalje 2,2 puta manje na milion stanovnika u odnosu na prosek EU – naglasila je izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović.

Slogan Nacionalne inicijative je „Bolji način“ s obzirom na prednosti bezgotovinskih plaćanja naspram keša kada je reč o efikasnosti, pouzdanosti i sigurnosti.
 
- MasterIndex istraživanje pokazalo je da 80% građana Srbije ima mogućnost beskontaktnog plaćanja karticama i mobilnim telefonima, a ovu opciju najviše koriste u supermarketima, na benzinskim pumpama i za kupovinu garderobe. Čak 79% ispitanika ističe da su takva plaćanja brža i jednostavnija od drugih načina. Pandemija koronavirusa je stvorila još veću potrebu za bezgotovinskim plaćanjima i zato je bitno da podržimo male privrednike da se prilagode i steknu nove klijente - rekla je Jelena Ristić, direktorka za tržišta Srbije, Crne Gore i BiH u kompaniji Mastercard.

Jedna od ključnih prednosti bezgotovinskih plaćanja jeste i činjenica da je transakcija vidljiva i zabeležena, za razliku od transakcija u kešu gde promet ostaje neprimetan poreskim organima ako nije izdat račun.

- Naše istraživanje pokazalo je da bi povećanje digitalnih plaćanja za samo pet odsto tokom pet godina moglo da smanji obim sive ekonomije i do 13%. Zato je razvoj bezgotovinskog društva jedan od prioriteta koji delimo sa državom. Čak 84% globalne sive ekonomije zastupljeno je u sedam sektora, među kojima su maloprodaja i ugostiteljstvo. Verujemo da Nacionalnom inicijativom možemo da napravimo veliku promenu u ovim sektorima – istakao je Vladimir Đorđević, generalni direktor u kompaniji Visa za Jugoistočnu Evropu.  

Ova stranica koristi kolačiće kako bismo vam obezbedili najbolje korisničko iskustvo. Ukoliko nastavite da pretražujete stranicu, pristajete na korišćenje kolačića.

NASTAVITE SAZNAJTE VIŠE