Uvodna radionica projekta „Tehnička pomoć za uspostavljanje regionalnog sistema upravljanja otpadom za Grad Novi Sad i opštine novosadskog regiona“ održana je 30. oktobra 2024, u Naučno-tehnološkom parku u Novom Sadu.
Radionica je organizovana kako bi se svi učesnici upoznali sa do sada realizovanim aktivnostima. Pored toga, namera je bila da se predstave očekivani rezultati i naredni koraci koji treba da doprinesu uspostavljanju efikasnog i održivog sistema upravljanja otpadom u regionu koji obuhvata Grad Novi Sad i opštine Bačka Palanka, Bački Petrovac, Beočin, Žabalj, Srbobran, Temerin i Vrbas.
„Ovaj projekat nije samo tehnički izazov, već je i prilika za sve nas da zajedno doprinesemo boljoj budućnosti vašeg regiona, poboljšamo stanje životne sredine i kvalitet života građana, jačanjem kapaciteta za implementaciju sistema upravljanja otpadom u skladu sa nacionalnim i zahtevima EU“, rekao je Vladica Božić iz Sektora za međunarodnu saradnju i klimatske promene Ministarstva zaštite životne sredine.
Ističući važnost regionalnog koncepta upravljanja otpadom za koji se Srbija strateški opredelila, Jelena Šarenac, v.d. pomoćnika Pokrajinskog sekretara za urbanizam i zaštitu životne sredine – iz Sektora za čistiju proizvodnju i održivi razvoj, rekla je da ovaj koncept promoviše tehnički odgovarajuća, ekonomski isplativa i socijalno prihvatljiva rešenja za tretman otpada koja ne degradiraju životnu sredinu i ne predstavljaju rizik po zdravlje ljudi. „Regionalno upravljanje otpadom kroz organizovanje zajedničkog upravljanja otpadom više opština donosi korist svakoj pojedinačnoj opštini i građanima“, zaključila je Šarenac.
“Ovaj projekat predstavlja našu posvećenost ekološkim principima i usmeravanje ka savremenom i efikasnom upravljanju otpadom. Naš cilj je da minimalizujemo uticaj na životnu sredinu i zdravlje naših sugrađana, istovremeno podižući svest o značaju održivog upravljanja otpadom. Zahvaljujući saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine i podršci iz EU fondova, već smo započeli važne korake ka realizaciji ovog projekta. U narednim godinama, očekuje nas izgradnja Regionalnog centra za upravljanje otpadom, što će značajno poboljšati infrastrukturu i sisteme za upravljanje otpadom u našem regionu”, istakla je Vanja Petković, članica Gradskog veća za ekologiju, energetsku efikasnost i zaštitu životne sredine grada Novog Sada.
U prvom delu radionice, učesnici su upoznati sa konkretnim ciljevima i očekivanim rezultatima projekta, koje je predstavio Herbert Hajnc, vođa tima tehničke pomoći. Eksperti angažovani na projektu su predstavili pregled postojećeg pravnog okvira i institucionalnih kapaciteta od značaja za dalji razvoj regionalnog sistema upravljanja otpadom, kao i procenu potreba za unapređenjem postojećih planskih dokumenata i operativnog sistema upravljanja otpadom u regionu. Pored toga, predstavljeni su finansijski pokazatelji u upravljanju otpadom od značaja za dalju implementaciju projektnih aktivnosti.
U drugom delu radionice bilo je reči o ključnim aspektima metodologije procene potreba za stručnim usavršavanjem i jačanjem kapaciteta u okviru regionalnog sistema upravljanja otpadom, kao i o metodologiji procene trenutnog nivoa javne svesti o sistemu upravljanja otpadom u regionu. Na kraju radionice, Elena Janković, ključni ekspert na projektu predstavila je naredne korake u implementaciji, kako bi svi učesnici bili upoznati sa aktivnostima koje slede u narednih šest meseci.
07.08.2023
Novi Pazar i Mojkovac uskoro će dobiti dodatnih 2.000 kontejnera za razdvajanje...Pročitaj vest28.10.2024
Energetska tranzicija, korišćenje obnovljivih izvora energije i...Pročitaj vest01.10.2024
Prosečna globalna temperatura povećala se za oko 1,1°C u odnosu na...Pročitaj vest29.12.2023
U budžetu Ministarstva za zaštitu životne sredine u 2023. bilo je...Pročitaj vestOva stranica koristi kolačiće kako bismo vam obezbedili najbolje korisničko iskustvo. Ukoliko nastavite da pretražujete stranicu, pristajete na korišćenje kolačića.
NASTAVITE SAZNAJTE VIŠE