Četvrti ciklus konkursa „Ekoopština“ mogućnost je za lokalne samouprave da se održivo razvijaju, vodeći računa o standardima zaštite životne sredine. Konkurs su zajedno predstavili ambasada Francuske u Srbiji i njeni partneri: Francuska agencija za razvoj (AFD), Veolia, Saint Gobain, Decathlon, NALED i SKGO, Wiener Stadtische, HUOT, Telekom Srbija, Ministarstvo zaštite životne sredine i Delegacija Evropske unije u Srbiji.
Pozvani su svi gradovi i opštine Srbije da učestvuju na seminarima i da svoje projekte podnesu do 30. juna 2025. godine. Konkurs „EKOOPŠTINA“ ima za cilj razmenu i širenje dobrih praksi u oblasti održivog razvoja kao i podsticanje srpskih opština da ih primenjuju na svojim teritorijama. Konkurs obuhvata 4 kategorije: održivo upravljanje otpadom, održivo upravljanje vodom, energetsku efikasnost zgrada, održiva mobilnost (ex-pametne gradove).
Na konkursu mogu da učestvuju svi gradovi i opštine u Srbiji, uz uslov da popune upitnik sa što je više moguće tačnim i preciznim informacijama. Predviđena su po dva pobednika po kategoriji: jedan grad sa više od 40.000 stanovnika i jedan grad sa manje od 40.000 stanovnika.
Predstavnici dobitnika će biti pozvani na svećanu dodelu nagrada za konkurs Ekoopštine, koja će se održati na jesen 2025. godine u Francuskoj ambasadi u Beogradu.
Ambasador Francuske u Srbije, Pjer Košar je istakao da ovo četvrto izdanje konkursa Ekoopština obeležava deceniju pojačanih aktivnosti u suočavanju sa klimatskim izazovima, u znaku 10. godišnjice COP21. Podsetio je da je od 2015. godine borba protiv klimatskih promena postala okvir za oblikovanje javnih politika i da se Srbija posvetila tom putu usvajanjem nacionalnog programa adaptacije i zakona o niskom nivou ugljenika za period 2023-2030. Takođe je naglasio ključnu ulogu lokalnih samouprava i mladih generacija u ekološkoj tranziciji, ističući sve veći uspeh konkursa.
Zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji, Plamena Halačeva, ponovo je istakla posvećenost EU podršci zelenoj tranziciji Srbije. Naglasila je značaj saradnje između lokalnih vlasti, privatnog sektora i međunarodnih institucija u suočavanju sa klimatskim izazovima, kao i kontinuiranu podršku EU Srbiji kroz ključne inicijative kao što su Zeleni plan i Plan rasta za Zapadni Balkan, koji promovišu projekte u oblasti održive mobilnosti, upravljanja resursima i obnovljivih izvora energije. Takođe, istakla je da je francuska-srpska saradnja u održivom urbanom razvoju model za buduće inicijative, dodatno naglašavajući da je ovaj duh saradnje u samom srcu evropskog projekta.
Državna sekretarka Ministarstva zaštite životne sredine, Sandra Dokić je izjavila da su preduzete konkretne mere kako bi se odgovorilo na sve izraženije klimatske izazove. Nakon podnošenja drugog Nacionalno utvrđenog doprinosa (NDC), istakla je da su ambicije u pogledu smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte (GES) utrostručene, sa ciljem smanjenja od 33% do 2030. godine. Takođe je naglasila značaj Plana adaptacije, čiji je cilj pomaganje lokalnim samoupravama u suočavanju sa sve češćim prirodnim katastrofama. U tom kontekstu, precizirala je da Digitalni klimatski atlas predstavlja ključni alat koji omogućava lokalnim samoupravama da koriste precizne podatke kako bi ojačale svoju otpornost.
Od svog pokretanja 2022. godine, Ekoopština se pozicionirala kao platforma za razmenu iskustava i dobrih praksi u oblasti zaštite životne sredine između predstavnika lokalnih samouprava, kompanija i institucija iz Francuske i Srbije.
Slobodan Krstović, direktor Odeljenja za održivi razvoj, NALED-a je podsetio da je NALED dugogodišnji partner projekta i da EkoOpština omogućava lokalnim samoupravama da predstave svoje investicije i primenjene nove tehnologije. Naglasio je značaj studijskih poseta na ovu temu i dodao da NALED pruža tehničku podršku Ministarstvu u razvoju regionalnih centara za upravljanje otpadom, u saradnji sa francuskim partnerima.
Ova stranica koristi kolačiće kako bismo vam obezbedili najbolje korisničko iskustvo. Ukoliko nastavite da pretražujete stranicu, pristajete na korišćenje kolačića.
NASTAVITE SAZNAJTE VIŠE