Mali biznisi su sve važniji stub razvoja domaće privrede, ali se suočavaju sa nizom prepreka – od administrativnih barijera, preko nedostatka informacija, do potrebe za većom sistemskom podrškom. Kako bi zajedno radili na rešenjima i unapređenju poslovnog ambijenta, NALED je formirao Savet za male biznise koji okuplja 20 udruženja i organizacija koje čine mali privrednici i preduzetnici.
– Naš cilj je da unapredimo regulatorni okvir i uklonimo prepreke koje svakodnevno otežavaju poslovanje malih biznisa. Poseban akcenat stavićemo na obuke i mentorske programe, kako bismo dodatno osnažili njihove kapacitete i omogućili im održiv rast – rekla je Violeta Jovanović, izvršna direktorka NALED-a na prvoj sednici Saveta koji je osnovan u okviru projekta Snažne i važne.
- Uloga NALED-a u razvoju poslovanja malih biznisa i u poboljšanju njihovog položaja u privrednom sistemu Srbije je od velikog značaja – navela je Nataša Radović, zamenica direktora programa u Britanskoj ambasadi, uz čiju podršku je osnovan Savet za male biznise. Da je malim preduzetnicima važna podrška kako na početku, tako i kroz kasnije faze poslovanja, pokazuju rezultati nedavnog istraživanja Stavovi malih preduzeća, preduzetnika i preduzetnica u Srbiji.
Edukacija i dostupne informacije, poreske olakšice, jednostavnije administrativne procedure i veća podrška preduzetnicama – ključni su prioriteti malih biznisa okupljenih u NALED-ovom Savetu. Kao važan korak za lakši početak poslovanja, članovi predlažu besplatnu onlajn platformu za informisanje i slanje brošure ili mejla pri registraciji firme.
Među preporukama su povećanje granice za izlazak iz paušalnog sistema, smanjenje poreza i doprinosa na zarade preduzetnika paušalaca u prvim godinama rada, automatizovana pretplata za plaćanje obaveza i fiskalni podsticaji koji bi stimulisali investiranje u inovativna preduzeća.
Predloženo je i formiranje registra parafiskalnih nameta, uvođenje trogodišnjeg prelaznog roka za usklađivanje sa propisima, olakšan prelazak sa paušala na sistem lične zarade, a u cilju jačanja rodne ravnopravnosti – izjednačavanje prava majki preduzetnica sa zaposlenim ženama i primena rodno senzitivnog budžetiranja u realizaciji državnih programa podrške.
U narednom periodu Savet će sistematizovati sve predloge i probleme, izdvojiti prioritetne teme i formirati mrežu kontakata za međusobno umrežavanje članova.
10.04.2025
Mali biznisi u Srbiji dobili su novo mesto za dijalog sa donosiocima odluka i predlaganje konkretnih rešenja. U okviru projekta...Pročitaj vest10.12.2024
Projekat Snažne i važne pruža podršku u prevazilaženju ekonomskih i...Pročitaj više26.06.2024
Žene iz Bosne i Hercegovine posetile Beograd i Sremsku Mitrovicu kako bi...Pročitaj vest06.02.2025
Britanska ambasada i NALED pokrenuli su novi projekat Small and Powerful sa...Pročitaj vest23.06.2025
Sedam od deset preduzetnika u Srbiji smatra da bi finansijska pomoć države za nabavku opreme i materijala bila ključna za lakši...Pročitaj višeOva stranica koristi kolačiće kako bismo vam obezbedili najbolje korisničko iskustvo. Ukoliko nastavite da pretražujete stranicu, pristajete na korišćenje kolačića.
NASTAVITE SAZNAJTE VIŠE