Žene iz Bosne i Hercegovine posetile Beograd i Sremsku Mitrovicu kako bi se bolje upoznale sa konceptom socijalnog preduzetništva, značaju udruživanja i razvojem unikatnih tradicionalnih turističkih proizvoda. Dvodnevna studijska poseta je organizovana u okviru projekta prekogranične saradnje ,,Zajedno za kulturni turizam“ koji sprovode NALED, Etno mreža i Bosanske Rukotvorine – BH Crafts uz podršku Evropske unije.
Učesnice iz Breze, Sarajeva, Vlasenice, Banovića i Vareša imale su priliku da posete Kalemegdan i prodajnu galeriju Etno mreže kod Zindan kapije, te da obiđu srpsku prestonicu. U radnom delu učesnicima studijske posete iz BiH je predstavljeno zakonsko rešenje za socijalna preduzeća u Srbiji, te su predstavnici organizacije BH Crafts izrazili nadanja da će se pravno regulisati ovaj domen i u Bosni.
- Socijalna preduzeća posluju u skladu sa društvenom misijom, a najmanje 50% ostvarene dobiti se reinvestira u rešavanje problema zajednice ili uslova rada zaposlenih. Naš zakon omogućava dodelu statusa socijalnog preduzetništva i ne predviđa novu pravnu formu za socijalna preduzeća. Očekivane pogodnosti za one koji steknu status su pristup finansijskoj i nefinansijskoj podršci, kao i vidljivost prema poslovnoj zajednici, javnoj upravi i donatorima – objasnio je Miodrag Shrestha, ekspert za socijalno preduzetništvo.
Drugog dana posete gošće su obišle sedište udruženja „Zlatno runo Sirmijum“, Carsku palatu i ostale znamenitosti u Sremskoj Mitrovici.
Podsetimo, u pograničnom delu Srbije i Bosne i Hercegovine, na teritoriji 18 opština i gradova se od marta prošle godine realizuje projekat ,,Zajedno za kulturni turizam“ u cilju socio-ekonomskog osnaživanja žena i plasmana rukotvorina kao turističkih proizvoda u pomenutim državama. Projekat sprovodi NALED u saradnji sa udruženjima Etno mreža i Bosanske rukotvorine, a sufinansira Evropska unija u okviru finansijskog instrumenta pretpristupne pomoći (IPA II) kroz Program prekogranične saradnje Srbija - Bosna i Hercegovina 2014-2020.
,,Zajedno za kulturni turizam – Prekogranična saradnja za unapređeni socio-ekonomski razvoj i očuvanje tradicionalnih zanata“ nastoji da stare zanate i tehnike domaće radinosti otrgne od zaborava, da im vrati ekonomsku i kulturološku vrednost, i da zainteresuju mlađe generacije da učešćem na kreativnim radionicama doprinesu očuvanju kulturnog nasleđa.
16.05.2023
Izrada proizvoda tehnikama ručnog rada poput tkanja, pletenja, heklanja ili pustovanja predstavlja važan deo kulturne baštine...Pročitaj vest04.07.2022
Svečanom dodelom priznanja najistaknutijim pokroviteljima ...Pročitaj vest25.03.2024
Žene iz Loznice, Sremske Mitrovice, Inđije, Rume i Šida su u...Pročitaj vestOva stranica koristi kolačiće kako bismo vam obezbedili najbolje korisničko iskustvo. Ukoliko nastavite da pretražujete stranicu, pristajete na korišćenje kolačića.
NASTAVITE SAZNAJTE VIŠE