Startap ili treći stan – gde je budućnost vaše investicije?

Pokretanje startapa u Srbiji i dalje je poduhvat koji najčešće započinje iz sopstvenog džepa i uz pomoć familije i prijatelja. To pokazuje i istraživanje NALED-a, po kojem čak 92,5% inovatora u našoj zemlji finansira svoj biznis ličnim sredstvima ili pozajmicama. Ali, da li mora tako? 

Iskustva iz Evropske unije pokazuju da ne mora: alternativni izvori finansiranja mogu biti ključni za brži rast i uspeh, a među njima posebno mesto zauzimaju biznis anđeli, investitori koji prepoznaju potencijal i ulažu ne samo novac, već i svoje znanje, kontakte i mentorsku podršku. Oni su danas u Evropi, posebno u Velikoj Britaniji, Nemačkoj i Francuskoj ključni faktor u startap ekosistemu, a prema podacima organizacije European Business Angels Network (EBAN) na ovim tržištima raste broj „super anđela“, koji u proseku investiraju više od pola miliona evra u inovativne ideje i modele. 

U Srbiji startap ekosistem ubrzano raste, ali ga finansijsko tržište za sad ne prati istim tempom  – dostupnost alternativnih izvora finansiranja poput biznis anđela je relativno ograničena. Prema podacima „startap skenera“, u našoj zemlji posluje oko 750 ovakvih kompanija. Početkom 2024. zapošljavali su oko 6.000 ljudi, čak za 2.500 više nego u prethodne dve godine.  

S druge strane, mnogi investitori u Srbiji i regionu tradicionalno biraju nekretnine kao sigurno utočište za svoj kapital ili ga drže na štednim računima. NALED-ovo istraživanje pokazuje da je manje od 5% ispitanih startapa koristilo neki od alternativnih izvora finansiranja.

- Biznis anđeli, individualni investitori koji finansiraju rane faze razvoja inovativnih kompanija, ne samo da imaju priliku za značajan povrat na ulaganje, već postaju deo uzbudljive priče o rastu i uspehu. Umesto da novac "miruje" u banci ili bude vezan za nekretnine koje se sporo isplaćuju i imaju visoke troškove posedovanja i korišćenja, pametna investicija u perspektivne preduzetnike može doneti dugoročnu dobit i lično zadovoljstvo jer direktno podržava razvoj novih ideja i tehnologija. Primera radi, globalni startapi koji su danas vredni milijarde, poput Airbnb-a ili Ubera, svoje prve šanse dobili su upravo zahvaljujući biznis anđelima – kaže Ivana Bogosavljević Čikić, šefica Jedinice za podršku upravljanju projektima u NALED-u i ističe da je rizik ovog ulaganja veći ali je i potencijalna dobit veća.

Osim potencijalne zarade, ulaganje u startape pruža priliku za stvaranje novih radnih mesta, podsticanje inovacija i jačanje domaće privrede.  Kod nas je problem to što se investitori teško odlučuju da podrže startape u ranoj fazi, kada im je potrebna investicija manjeg obima, koja se kod nas uglavnom kreće od 20 do 50 hiljada evra. 

Naša sagovornica ukazuje i da tradicionalni izvori finansiranja koje koristi privreda nisu uvek optimalan izbor za startape. Tako su, na primer, bankovni krediti za pokretanje ovog biznisa u Srbiji često nedostupni ili nepovoljni i samo tri odsto startapa navodi da ih je koristilo. S druge strane, ističe, programi poput StarTech, za  promociju inovacija i tehnološkog razvoja u Srbiji koji sprovodi NALED u saradnji sa Vladom Srbije, a finansira kompanija Philip Morris, donose priliku za dobijanje bespovratnih sredstava.

- Više od polovine startapa u Srbiji koristilo je neku vrstu grantova da pokrene i razvije biznis ideju.  Inovatorima su na raspolaganju i venture capital (VC) fondovi kao i „peer-to-peer“ krediti, odnosno pozajmice između pojedinaca, bez posredstva banaka – navodi Bogosavljević Čikić.


Povezani Sadržaji

Vesti

Sad znamo šta su startapovi i ko su poslovni anđeli

27.01.2023

Svako ko uloži najmanje 5.000 evra u jedan ili više startapova stiče...Pročitaj vest
Vesti

Srpski startapi hoće u Mongoliju

18.11.2024

Najveći broj startapa u Srbiji planira izvoz na tržište Azije (63%). Konkretna država na čije tržište 44% startapova...Pročitaj vest
Vesti

StarTech podržao još 12 srpskih inovatora

06.12.2024

U konkurenciji od više od 160 prijavljenih projekata, 12 kompanija ponudilo je najinovativnije ideje na četvrtom godišnjem...Pročitaj vest

Ova stranica koristi kolačiće kako bismo vam obezbedili najbolje korisničko iskustvo. Ukoliko nastavite da pretražujete stranicu, pristajete na korišćenje kolačića.

NASTAVITE SAZNAJTE VIŠE