Oko 25 odsto lokalnih samouprava u Srbiji je bilo meta sajber napada koji je uključivao mogućnost gubitka podataka, a isti procenat je bio suočen sa gubitkom podataka zbog neadekvatnog načina čuvanja, naveo je direktor za konkurentnost i investicije u NALED-u Dušan Vasiljević na panelu Pametno i bezbedno, BIZIT konferencije koju organizuje PC Press. On je ocenio da postoji i znatan broj lokalnih samouprava koje su bile meta napada, a da toga nisu ni svesne, kao i da su za prevenciju opasnosti najvažnije obuke.
– Ključno je da pitanje sajber bezbednosti nije samo za stručnjake za IT, već i za svakog zaposlenog u lokalnoj samoupravi i svakog građanina. Naše iskustvo pokazuje da je simulacija sajber napada jedno od najmoćnijih instrumenata za obuku. Kada stavite donosioce odluka da se suoče sa sajber napadom u realnom vremenu, oni iz te sesije izlaze potpuno promenjeni budući da postaju svesni kakve sve posledice on može da proizvede – naveo je Vasiljević.
On je ukazao da je lokalnim samoupravama potrebna podrška u oblasti informacione bezbednosti od države i privatnog sektora, a da je jedan od nedovoljno iskorišćenih potencijala mogućnost njihovog umrežavanja radi deljenja resursa.
– Imajući u vidu da u Srbiji ima mnogo malih opština, mogu da se naprave mehanizmi međuopštinske saradnje u kojoj bi veće opštine mogle da podele svoje kapacitete i unaprede bezbednost manjih. Bezbednost jedne opštine je bezbednost svih opština i bezbednost svih nas – istakao je Vasiljević.
Regulativa u oblasti pametnih gradova treba da bude usklađena sa resursima lokalnih samouprava, upozorio je Vasiljević i dodao da pravna definicija pametnih gradova nije najvažnije pitanje.
– Umesto potrebe da se definiše šta je to pametan grad, možda je važnije da se definiše koji su to servisi koji spadaju u korpus pametnog grada i koji predstavljaju prioritet, a koji ne. Da li su nam određeni servisi važni za velike gradove, a drugi za manje opštine – objasnio je Vasiljević.
Važno pitanje je takođe i da li je potrebna objedinjujuća platforma koja bi služila da različiti servisi na nivou lokalnih samouprava razmenjuju informacije međusobno i sa centralnim nacionalnim servisom.
– Kragujevački “Budi deo plana” je odličan primer i verujem da će ga država učiniti dostupnim za sve lokalne samouprave. To je platforma koja omogućava da se razvijanje prostornih i urbanističkih planova dešava u kolaborativnom okruženju i da svi mi kao građani imamo informaciju kad god se pokrene izmena nekog plana za područje za koje smo zainteresovani, da možemo na vreme da učestvujemo - zaključio je direktor za konkurentnost i investicije u NALED-u.
12.07.2024
Razmena znanja i iskustava na međunarodnom nivou u oblasti
...Pročitaj vest01.05.2024
U Srbiji je četiri od pet lokalnih samouprava upoznato sa konceptom pametnog...Pročitaj vest10.10.2024
Grad Kragujevac je sa projektom „Glas građana u urbanističkom...Pročitaj vest28.05.2024
Povodom završetka pilot projekta, Grad Kragujevac podelio je rezultate...Pročitaj vest13.11.2019
Korejsko-srpski seminar - efikasne gradske usluge u domenu transporta, upravljanja otpadom uz korišćenje otvorenih podataka...Pročitaj vestOva stranica koristi kolačiće kako bismo vam obezbedili najbolje korisničko iskustvo. Ukoliko nastavite da pretražujete stranicu, pristajete na korišćenje kolačića.
NASTAVITE SAZNAJTE VIŠE