Za bolje granične procedure važna digitalizacija i kadrovsko jačanje inspekcija

Za unapređenje graničnih procedura važna je digitalizacija rada inspekcijskih organa, njihovo kadrovsko osposobljavanje, jačanje i edukacija, kao i povezivanje sa laboratorijama, carinom i špediterima, kao i usklađivanje zakonske regulative i rad na priznavanju sertifikata - zajednički je zaključak predstavnika nadležnih institucija i privrede iznet na sednici NALED-ovog Saveza za fer konkurenciju. 

Na sednici su razmatrane mere koje bi smanjile pritisak na nadležne organe i troškove kompanije posebno kada je reč o uvozu i izvozu hrane. Kao jedan od problema istaknuto je to da se nekada ne može tačno utvrditi koja je inspekcija nadležna u konkretnoj situaciji i za određenu vrstu robe. U zavisnosti od toga da li je proizvod biljnog, životinjskog porekla ili mešovita hrana, nadležno je Ministarstvo poljoprivrede i to veterinarska, fitosanitarna ili poljoprivredna inspekcija, dok je za kontrolu dečije hrane i dijetetskih proizvoda nadležno Ministarstvo zdravlja preko sanitarne inspekcije. 

Predsednik Saveza i direktor Atlantik grupe Zoran Daljević istakao je da je digitalizacija ključ za ubrzavanje procedura, jer bi tako sve informacije bile na jednom mestu. 

- Tokom prošle godine u proseku smo čekali do 10 dana za dozvolu fitosanitarne inspekcije od trenutka uzorkovanja robe, 14 dana za sanitarnu. Svi smo svedoci scena da se kolone kamiona na granici ka Hrvatskoj protežu i do naplatne rampe. Digitalizacijom rada carine, inspekcija i laboratorija, kao i da se bar u okviru Cefta međusobno priznaju sertifikati, značajno bi se ubrzale procedure i smanjio pritisak na privredu, izbeglo bi se stvaranje zaliha robe – istakao je Daljević, i naglasio važnost usaglašavenja propisa sa zemljama EU, gde se plasira 60% našeg izvoza.  

Daljević je kao poseban problem istakao i ogroman kadrovski deficit inspekcija, o čemu je govorio i Goran Stamenković, pomoćnik ministarke zdravlja, rukovodilac sektora za inspekcijski nadzor. 

- Ogroman je broj upražnjenih mesta, u Odeljenju granične sanitarne inspekcije, na primer, čak 50 odsto. Ako vam je na 270 radnih mesta inspektora, 100 upražnjeno, jasno je sa kakvim izazovima se suočavamo kako bismo organizovali rad.  Reforma inspekcijskih službi započeta je pre nekoliko godina, očekujemo izmene Zakona o inspekcijskom nadzoru, nadamo se da će doći na dnevni red ubrzo po formiranju nove vlade. Predviđena je i digitalizacija rada granične sanitarne inspekcije – naglasio je Stamenković, i najavio ažuriranje spiska ovlašćenih i akreditovanih laboratorija  za uzimanje uzoraka. 

Jelena Mićić, šefica jedinice za konkurentnost u NALED i koordinator Saveza za fer konkurenciju, istakla je da će se u narednom periodu razmatrati da se predstavnici organizacije uključe u rad Nacionalnog koordinacionog tela  za olakšanje trgovine. Aleksandar Simić, iz sekretarijata ovog tela, naveo je podatak iz studije Svetske bankem da bi rast BDP temalja Zapadnog Balkana bio oko tri odsto ukoliko bi se za tri sata dnevno smanjilo čekanje kamiona na granicama.  

U radu sednice Saveza za fer konkurenciju, pored  Stamenkovića, Daljevića i Simića, učestvovali su i  Mirjana Veljković, načelnica granične sanitarne inspekcije, Danijela Živanović, iz Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, i  Aleksandra Bauer, iz SP laboratorije. Zoran Daljević prisutnima je predstavio i rezultate realizacije Akcionog plana za borbu protiv sive ekonomije.


Povezani Sadržaji

Vesti

Potreban veći ekonomski rast kako bismo stigli zemlje EU

26.01.2024

Privredni rast Srbije u ovoj godini biće do 3.5%, dok će inflacija u ovoj...Pročitaj vest
Vesti

Novi pokušaj reforme neporeskih i parafiskalnih nameta

25.08.2023

Prošle su gotovo dve godine otkako su NALED, KPMG, Institut Mihajlo Pupin...Pročitaj vest
Vesti

Siva ekonomija ponovo preti, potrebne nove sistemske mere

25.09.2023

Iako se uslovi za poslovanje u Srbiji i dalje ocenjuju kao pretežno dobri,...Pročitaj vest

Ova stranica koristi kolačiće kako bismo vam obezbedili najbolje korisničko iskustvo. Ukoliko nastavite da pretražujete stranicu, pristajete na korišćenje kolačića.

NASTAVITE SAZNAJTE VIŠE