Beč preradom otpada proizvodi energiju za struju i grejanje

Praksa deponovanja otpada u Austriji je zabranjena već dvadeset godina, otpad koji ne može da se reciklira koristi se za proizvodnju energije, a svi građani uključeni su u proces primarne selekcije. Učesnici projekta BEST Saradnja u upravljanju otpadom - Do održive životne sredine, posetili su zato ovu članicu Evropske unije kako bi se bolje upoznali sa njihovim konceptom upravljanja komunalnim otpadom i neke od dobrih praksi doneli u našu zemlju.

Učesnici posete imali su priliku da posete Ressourcenpark u Gracu, najsavremeniji objekat veličine oko 20.000 kvadratnih metara, gde građani mogu odlagati više od 80 vrsta različitog otpada prema njegovoj nameni. Objekat je u nadležnosti Holding Graz kompanije, koja upravlja ključnim komunalnim uslugama u Gracu. Od 2010. godine, Holding Graz je centralizovao komunalne usluge i privatne sektore pod jednim krovom, što je značajno doprinelo budžetskoj konsolidaciji Graca. 

U Beču, delegacija je posetila i dva postrojenja za sagorevanje otpada. Pfaffenau postrojenje za sagorevanje otpada u Simmeringu je aktivno od 2008. Godišnje se tamo 250.000 tona mešanog otpada pretvori u električnu i toplotnu energiju, a zahvaljujući višestepenom čišćenju dimnih gasova emisije ostaju 90% ispod zakonom propisanih graničnih vrednosti, što doprinosi da Beč bude jedan od gradova sa najčistijim vazduhom.

Spittelau postrojenje koje je po svom izgledu jedno pravo umetničko delo zahvaljujući umetniku Fridensrajhu Hundertvaseru, godišnje prerađuje oko 270.000 tona kućnog otpada. Kako su učesnici posete saznali tokom obilaska, ovo postrojenje predstavlja ključni deo sistema upravljanja otpadom u Beču i godišnje snabdeva više od 60.000 domaćinstava ekološki prihvatljivim daljinskim grejanjem i skoro 30.000 domaćinstava električnom energijom.

Studijska poseta organizovana je u okviru projekta BEST Saradnja u upravljanju otpadom - Do održive životne sredine, koji sprovodi NALED, a finansira Evropska unija. Među učesnicima su bili i drugi partneri na projektu kao što su komunalna preduzeća i lokalne samouprave iz Srbije i Crne Gore - Grad Novi Pazar, JKP “Gradska čistoća” Novi Pazar, Opština Tutin, JKSP “Gradac” Tutin, Opština Bijelo Polje, JKP DOO “Komunalno-Lim” Bijelo Polje, Opština Kolašin, JP “Komunalno DOO” Kolašin, Opština Mojkovac, JKP DOO "Komunalne usluge - Gradac" Mojkovac.

Dodatno, učesnici su se tokom trodnevne posete sastali i sa predstavnicima Udruženja austrijskih kompanija za upravljanje otpadom (VOEB), Austrijske savezne ekonomske komore (WKO), kompanija ICS (Internationalisierungscenter Steiermark) i Komptech.

 


Povezani Sadržaji

Vesti

Divlje deponije u Srbiji moraju postati prošlost

23.11.2022

Čak 85% komunalnog otpada završava na deponijama, kojih ima više od 3.000 u Srbiji...Pročitaj vest
Vesti

Srbija i dalje čeka na depozitni sistem za povrat ambalaže

30.07.2023

U domaćinstvima u Srbiji godišnje se napravi 2,87 miliona tona otpada, a...Pročitaj vest
Vesti

Srbija se zagreva brže od globalnog proseka, potrebne hitne mere

01.10.2024

Prosečna globalna temperatura povećala se za oko 1,1°C u odnosu na...Pročitaj vest
Vesti

Više od 90% komunalnog otpada završi na deponijama

06.02.2024

U Srbiji se godišnje sakupi oko 2,4 miliona tona komunalnog otpada, a...Pročitaj vest

Ova stranica koristi kolačiće kako bismo vam obezbedili najbolje korisničko iskustvo. Ukoliko nastavite da pretražujete stranicu, pristajete na korišćenje kolačića.

NASTAVITE SAZNAJTE VIŠE