Iako je integrisani zdravstveni informacioni sistem (IZIS) zamišljen kao jedinstvena baza koja obuhvata sve elektronske servise i podatke o pacijentima, stvarnost je drugačija. U praksi najveći broj ovih podataka ostaje zarobljen u lokalnim informacionim sistemima ustanova. Dok je trenutno nezamislivo da se u kartonima pacijenata evidentiraju njihovi odlasci u privatne zdravstvene ustanove, podatke o pregledima nedovoljno razmenjuju čak i državne ustanove između sebe.
Ovo je problem za koji će NALED ponuditi rešenje u 13. izdanju Sive knjige, i to kroz novu preporuku za dalju digitalizaciju zdravstva i razvoj eKartona, ali i eUputa, eBolovanja, eRecepta i drugih savremenih usluga.
Vlada Srbije je na inicijativu NALED-a i uz podršku Saveza za zdravstvo sredinom januara formirala Koordinaciono telo za digitalizaciju zdravstvenog sistema čiji će osnovni zadaci biti izrada Nacionalnog programa razvoja eZdravstva, unapređenje regulatornog okvira i uvođenje savremenih tehnoloških rešenja. Ovim telom predsedavaju premijerka Ana Brnabić i ministar zdravlja Zlatibor Lončar, dok će NALED pružati stručnu podršku.
- Preporuka Sive knjige predviđa da eKarton obuhvati i podatke privatnih zdravstvenih ustanova. Tako bi elektronski karton pratio pacijenta gde god da se nađe u sistemu zdravstvene zaštite, a svi lekari kod kojih pacijent odlazi imali bi precizan uvid u njegovu zdravstvenu istoriju - da li je alergičan na određene lekove, da li je dijabetičar, rezultate laboratorijskih analiza i sve drugo što je neophodno za pružanje kvalitetne usluge. U zemlji u kojoj se prema podacima Instituta za javno zdravlje godišnje obavi 14,5 miliona specijalističkih pregleda i veliki broj pregleda lekara opšte prakse, kao i lekara u privatnoj praksi, objedinjavanje podataka o pacijentima je više nego neophodno - kaže Una Ljubičić, predsednica Saveza za zdravstvo NALED-a i članica Koordinacionog tela.
Prema njenim rečima, u fokusu rada Koordinacionog tela, koje pored resornih institucija i komora, okuplja i predstavnike poslovnih asocijacija, neće biti samo usluge za pacijente već i unapređenje celokupnog zdravstvenog sistema. Jedan od ciljeva uspostavljanja jedinstvenog informacionog sistema biće i efikasnije upravljanje kapacitetima zdravstvenih ustanova, kao i potrebnim brojem zdravstvenih radnika, opremom, lekovima, raspoloživim brojem postelja i sl.
Trinaesto izdanje Sive knjige koje izlazi u februaru sadrži 100 odabranih preporuka članova NALED-a i šire javnosti za uklanjanje administrativnih prepreka poslovanju u Srbiji, pri čemu će 12 preporuka prvi put biti predstavljeno Vladi Srbije i resornim institucijama.
19.01.2021
Vlada Srbije formirala je Kordinaciono telo za digitalizaciju zdravstvenog...Pročitaj vest19.07.2020
Zakazivanje specijalističkih pregleda bilo bi brže i efikasnije, kada bi lekar...Pročitaj vest27.01.2021
Jedan od glavnih reformskih prioriteta u zdravstvu jeste Integrisani zdravstveni...Pročitaj višeOva stranica koristi kolačiće kako bismo vam obezbedili najbolje korisničko iskustvo. Ukoliko nastavite da pretražujete stranicu, pristajete na korišćenje kolačića.
NASTAVITE SAZNAJTE VIŠE