Prema raspoloživim podacima, u Srbiji ima skoro 2,1 milion nelegalnih objekata odnosno nerešenih predmeta koji predstavljaju višegodišnju prepreku urbanističkom planiranju i regulisanju imovinsko-pravnih odnosa nad nepokretnostima. Posle skoro 30 godina tokom kojih se pokušavalo sa ozakonjenjem, dosadašnji sistem sprečavanja nelegalne gradnje ispostavio se neefikasnim zbog nedostatka transparentnosti i neujednačenog postupanja na teritorijama lokalnih samouprava, zaključeno je na sednici Saveza za imovinu i investicije.
Efikasan način rešavanja ovog izazova leži u implementaciji koncepta masovnog ozakonjenja po automatizovanom postupku, koji je predstavljen članovima Saveza. Reč je o jednoj od 10 ključnih preporuka Sive knjige 16.
Kako je istaknuto na sednici, koncept masovnog ozakonjenja sprovodio bi se kroz tri paralelna koloseka - pred nadležnim organom koji ima rok od dve godine da okonča sve započete i dodatno prijavljene predmete, pred komisijama pri opštinama koje po službenoj dužnosti treba da utvrde „pretpostavljenog“ imaoca prava-vlasnika u dužem periodu i na kraju, pred javnim beležnicima koji imaju zakonsko ovlašćenje da na zahtev stranke utvrde „pretpostavljenog“ imaoca prava-vlasnika.
Posebna pažnja posvećena je diskusiji o nepokretnostima koje pripadaju tzv. „delimično regulisanom tržištu nepokretnosti“, a to su nepokretnosti, kao i posebni delovi nepokretnosti koje su građene u skladu sa zakonom, a za koje ne postoji potpuna dokumentacija kako bi se upisali u katastar i koje su upisane u katastar, ali na njima nisu upisani faktički vlasnici. Procenjuje se da postoji 2,7 miliona takvih objekata. Koncept za ovaj problem nudi rešenje u vidu postupanja komisija pri opštinama u upravnom postupku i javnih beležnika u vanparničnom postupku, dok za nedostatak dokumentacije predlaže da se ista „rekonstruiše“ od strane ovlašćenih geodetskih organizacija i projektanata.
Podsetimo, kako bi se omogućilo rešavanje ozbiljnih i decenijama nagomilavanih imovinsko-pravnih problema nad nepokretnostima, NALED je krajem prošle godine pripremio studiju sveobuhvatne reforme koja pored unapređenja postupka upisa u katastar i ozakonjenja nelegalno izgrađenih objekata, predlaže konkretna rešenja i za pitanja komasacije, restitucije, eksproprijacije, oporezivanja nekretnina, upravljanja javnom svojinom i drugih postupaka.
Sednica Saveza za imovinu i investicije održana je u okviru projekta „Javne nabavke i dobro upravljanje za veću konkurentnost“ koji je podržala Švedska agencija za međunarodni razvoj (SIDA).
16.11.2023
Oko 4,8 miliona nepokretnosti se nalazi van evidencije katastra, sami postupci...Pročitaj vest03.11.2022
Digitalizacija postupka i masovno sprovođenje ozakonjenja nelegalnih objekata,...Pročitaj vest31.10.2023
Prema zvaničnim podacima Republičkog geodetskog zavoda, gotovo svaka druga...Pročitaj vest07.03.2024
Nagrada NALED-a dodeljena ministru informisanja i telekomunikacija za ...Pročitaj vest14.06.2023
U Srbiji postoji dva miliona nelegalnih objekata i još 2,7 miliona koji...Pročitaj vestOva stranica koristi kolačiće kako bismo vam obezbedili najbolje korisničko iskustvo. Ukoliko nastavite da pretražujete stranicu, pristajete na korišćenje kolačića.
NASTAVITE SAZNAJTE VIŠE