Originalne rukotvorine ukrašene motivima begova šara i sofra, koji neguju simboliku kulturnog identiteta Srbije i Bosne i Hercegovine, kao i bliskosti dva naroda, predstavljene su danas na izložbi nazvanoj „Poklon sa značenjem“, koja je upriličena u galeriji „Lazar Vozarević“ u Sremskoj Mitrovici.
Izložbu su organizovali NALED i Etno mreža, u partnerstvu sa udruženjem Bosanske rukotvorine, kroz projekat ”Zajedno za kulturni turizam - Prekogranična saradnja za bolji društveno-ekonomski razvoj i očuvanje tradicionalnih zanata”, koji se sprovodi uz podršku EU. Komadi koje su izradile čuvarke tradicije okupljene u udruženjima BH crafts i Etno mreža reprezentativni su poslovni pokloni i autentični turistički proizvodi pograničnog područja.
Tatjana Macura, ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena, izjavila je na otvaranju izložbe da Vlada Republike Srbije podržava napore Etno mreže i BH crafts da ekonomski osnaže i afirmišu žene, ističući da će rad oba udruženja, „pored mostova koji nas povezuju, povezati dve zemlje i kroz očuvanje kulturnog nasleđa“.
Sinergiju dva naroda kroz zajedničke rukotvorine, istakao je i gradonačelnik Sremske Mitrovice Branislav Nedimović, dodajući da je to način da se očuva zajedništvo. On je zahvalio ženama okupljenim u udruženjima BH crafts i Etno mreža čiji proizvodi su reprezent onoga što nam je zajedničko i što nas spaja, jer nose simboliku kulturnog nasleđa obe zemlje.
Nenad Ivanišević, pokrajinski sekretar za privredu i turizam, ističući višestruki značaj očuvanja starih zanata, rekao je da je Pokrajinska vlada za podršku ovoj delatnosti uložila više od 15 miliona dinara, dok su i za narednu godinu predviđena značajna sredstva. „Kroz stare zanate, i ovakve komade, dajemo sidro koje ljude još više veže za ove prostore“, rekao je Ivanišević.
Evropska unija je posebno ponosna zato što kroz ovaj projekat podržava najmanje 60 žena koje se bave starim zanatima iz 18 opština Srbije i Bosne i Hercegovine, rekao je šef drugog sektora operacija Delegacije EU Ričard Maša, dodajući da je projekat dobar primer saradnje u rešavanju zajedničkih izazova i korišćenju prilika za rast i razvoj. „Kroz ulaganja u javno zdravlje, zapošljavanje i kulturno nasleđe ovaj program stvara čvršće veze među susednim narodima“, rekao je on.
Poseban doprinos očuvanju tradicije i kulturnog nasleđa u obe zemlje, daje ambasador Velike Britanije Edvard Ferguson sa suprugom. Ferguson, koji je ranije bio ambasador u Bosni i Hercegovini, poručuje da je diplomatski kor oduševljen ručnim radom sa ovog područja. „Cilj je da se pruži podrška ženama da se osnaže i da se znanje prenosi da bi se očuvala tradicija Balkana“, rekao je on.
Predsednice dva udruženja Etno mreža i BH Crafts, Violeta Jovanović i Lejla Radončić zahvalile su partnerima i pozvale zvaničnike, diplomatski kor i odgovornu privredu da nastave da, kupovinom autrentičnih proizvoda sa značenjem i sa svrhom, nastave da pružaju podršku ženama majstorima starih zanata kojima je ovo način da čuvajući tradiciju ostvare prihod.
Proizvodi koji su danas predstavljeni krase motivi begove šare i sofre. Begova šara sadrži ornamente petrovačkog ćilima podudarne sa šarama pirotskih i sjeničko-pešterskih ćilima. Sofra kao univerzalno prisutan element nosi plemenitu simboliku okupljanja za stolom, blagostanja i održavanja porodičnih veza i vrednosti. Begova šara se, kao stilizovan likovni element i kombinacija različitih ornamenata, posebno negovala u Bosanskom Petrovcu, nekad poznatom kao i Pirot po ručnom tkanju ćilima.
Podsetimo, u pograničnom delu Srbije i Bosne i Hercegovine, na teritoriji 18 opština i gradova se od marta prošle godine realizuje projekat ,,Zajedno za kulturni turizam“ u cilju socio-ekonomskog osnaživanja žena i plasmana rukotvorina kao turističkih proizvoda u pomenutim državama. Projekat sprovodi NALED u saradnji sa udruženjima Etno mreža i Bosanske rukotvorine, a sufinansira Evropska unija u okviru finansijskog instrumenta pretpristupne pomoći (IPA II) kroz Program prekogranične saradnje Srbija - Bosna i Hercegovina 2014-2020.
16.05.2023
Izrada proizvoda tehnikama ručnog rada poput tkanja, pletenja, heklanja ili pustovanja predstavlja važan deo kulturne baštine...Pročitaj vest26.06.2024
Žene iz Bosne i Hercegovine posetile Beograd i Sremsku Mitrovicu kako bi...Pročitaj vest25.03.2024
Žene iz Loznice, Sremske Mitrovice, Inđije, Rume i Šida su u...Pročitaj vestOva stranica koristi kolačiće kako bismo vam obezbedili najbolje korisničko iskustvo. Ukoliko nastavite da pretražujete stranicu, pristajete na korišćenje kolačića.
NASTAVITE SAZNAJTE VIŠE