Dugoročni ugovori o snabdevanju električnom energijom, koji se uveliko primenjuju u Evropskoj uniji, mogli bi da krenu masovnije da se koriste i u Srbiji, budući da usled sve veće potražnje za zelenom energijom, tradicionalni sistemi ne moraju biti jedini akteri koji obezbeđuju isporuku energije, već to mogu biti i drugi učesnici na tržištu koji sve više svoju proizvodnju zasnivaju na tehnologijama iz obnovljivih izvora energije, čije viškove proizvedene energije mogu da prodaju drugim akterima kojima je zelena energija neophodna. Ovaj koncept dugoročnog partnerstva zarad obezbeđivanja stabilnih cena i sigurne isporuke zelenih kilovata može pozitivno da utiče na stabilnost poslovanja velikog broja kompanija, posebno energetski intenzivnih industrija poput mašinske, automobilske i građevinske, rečeno je na sednici Saveta za održivu energetiku.
Sednicu je otvorila Jasmina Radovanović, vodeća savetnica za imovinu i investicije u NALED-u i koordinatorka Saveta koja je najavila da će NALED uskoro i široj javnosti objaviti Analizu ugovora o snabdevanju električnom energijom, sa ciljem da se ojača svest domaće privrede o benefitima ove vrste nabavke i pozvala članove da se uključe u diskusiju.
– Naša kompanija je usko povezana sa svakim tržištem gde posluje. U Srbiji ima dve pivare u Zaječaru i Novom Sadu koje aktivno istražuju načine da obezbede stabilnije, zelenije i dugoročnije snabdevanje električnom energijom, što je ključno za održivost i dalji razvoj poslovanja – naveo je Dragan Lupšić, direktor korporativnih poslova kompanije Heineken, koja je bila domaćin sednice.
Ugovori o snabdevanju električnom energijom (PPA ugovori) se zaključuju između proizvođača i potrošača i definišu uslove dugoročne prodaje i kupovine električne energije, koji obično mogu biti različiti od tržišne cene. Tipično se potpisuju na duži vremenski period, od 10 do 25 godina, sa mogućnošću da se cene energije fiksiraju na kraći rok i pružaju mnoge benefite poput zaštite od berzanskih fluktuacija i omogućavaju predvidivost cena energije za naredni period.
Ipak, preliminarni rezultati Analize NALED-a pokazuju da 37% kompanija u Srbiji nije upoznato sa time šta su PPA ugovori, dok je 16% delimično upoznato. Od kompanija koje su navele da su ušle u sličan ugovorni odnos, samo 8% njih je zaključilo ovu vrstu ugovora o snabdevanju sa privatnim entitetom, uglavnom kompanije okrenute održivom razvoju. S druge strane, većina privrednika u Srbiji (78%) je svesna da će ovi ugovori imati sve veću ulogu u narednom periodu zbog dostizanja ESG kriterijuma u poslovanju.
Na osnovu predstavljene analize, članovi Saveta za održivu energetiku su razmenili mišljenja i razmatrali mogućnosti primene PPA ugovora u Srbiji, ali i definisali plan rada i prioritete za naredni period, među kojima je prvi rad na unapređenju regulatornog okvira za održivu proizvodnju i potrošnju električne energije.
Podsetimo, Savet za održivu energetiku je formiran u okviru Saveza za imovinu i investicije NALED-a, uz podršku Vlade Švedske, u okviru projekta "Efikasne javne nabavke i održivi lanci snabdevanja za unapređenje konkurentnosti".
01.08.2024
Cilj ovog projekta je nastavak jačanja javno-privatnog dijaloga kroz...Pročitaj više03.06.2025
Formiran Savet za održivu energetiku čiji će ključni prioriteti biti unapređenje regulatornog okvira za održivu proizvodnju i...Pročitaj vest08.06.2025
U vreme energetske krize, klimatskih izazova i sve većih računa za struju,...Pročitaj vest11.04.2025
Održana je zajednička konferencija i dve panel diskusije pod nazivom Održiva partnerstva između Švedske i Srbije –...Pročitaj vestOva stranica koristi kolačiće kako bismo vam obezbedili najbolje korisničko iskustvo. Ukoliko nastavite da pretražujete stranicu, pristajete na korišćenje kolačića.
NASTAVITE SAZNAJTE VIŠE